German
English
Kategorie
Látky a vliseliny
Úvod Newsletter
Šicí centrum / Střihací technika

Střihací technika

Řadit:
Výrobci:
Strana:1 2 3 4 5 ...Další »

Střihací a řezací technika

Nůžky jsou nástroj nebo i stroj určený pro oddělování (povětšinou plochých či tenkých) materiálů, jako je papír, látka (textil), plastická hmota, kůže ale i jiné materiály. Z fyzikálního hlediska vlastně pracují na principu oboustranné páky, rozdělování materiálu se děje střihem, činnost se pak nazývá stříhání.

Skládají se (až na výjimky) ze dvou čepelí, které k sobě těsně přiléhají, většinou bývají obě čepele hladké a rovné, ale mohou být i vroubkované, zubaté tzv. entlovací. Nůžky existují v mnoha různých velikostech i tvarech - od miniaturních nůžtiček s ostrými špicemi na párání střihů a stehů a středně velké nůžky až po velké nůžky. Ty slouží na stříhání dlouhých rovných střihů.

Ruční řezačky

Ruční řezačky jsou používány všude tam, kde je třeba přesných, zároveň však rychlých řezů a přířezů textilních materiálů a jiných profilem shodných materiálů.  S ruční řezačkou je možno pracovat letmo nebo s využitím desky pracovního stolu.

Rozdělení ručních řezaček:

  • 1) typového členění ( ruční kotoučové řezačky, vibrační řezačky)
  • 2) dle typu zdroje ( elektrické síťové, el. akumulátorové, pneumatické)
  • 3) dle vyhotovení ( s broušením, bez broušení)

Kotoučové řezačky

Kotoučové řezačky jsou používány tam, kde je třeba přesných, delších, zároveň však rychlých řezů a přířezů materiálu ve vyšší vrstvě. Tyto řezačky jsou vybaveny kluznou podstavou řezačky, která zajišťuje lehký pohyb řezačky po stolu. Tato podstava je při řezu zakryta materiálem, jede tedy pod ním. Řezačky jsou vhodné spíše pro rovné řezy či řezy s větším rádiusem. Vzhledem k většímu průměru kotoučových nožů nelze předpokládat řezy v ostrých obloucích a jiné vyřezávací operace.

Dělení kotoučových řezaček:

  • 1) Použitých nožů ( s kulatým nožem, s vícehranným nožem)
  • 2) Použitých ostří nožů ( s jednostranně, dvojstranně broušeným nožem)
  • 3) Napájecího napětí (400 V, 230 V)

Vertikální řezačky

Jsou používány tam, kde je třeba vysokých řezů vrstveného materiálu a přířezů materiálu ve vyšší vrstvě. Díky úzké noze, která vede vertikální nůž je možno i vykrajovat a ořezávat dle šablon. Tyto řezačky jsou vybaveny kluznou podstavou řezačky, která zajišťuje lehký pohyb řezačky po stolu. Tato podstava je při řezu zakryta materiálem, jede tedy pod ním.

Vertikální, svislé řezačky dělíme dle:

  • 1) dle určení ( na řez textilních materiálů,  PUR pěn)
  • 2) dle délky použitého nože ( výšky řezu)
  • 3) dle přívodního napětí (motoru)