German
English
Kategorie
Látky a vliseliny
Úvod Newsletter
Hl.strana / Jak vybrat šicí stroj

Jak vybrat šicí stroj

Co se stalo s českou značkou LADA 

1919- Založena Akc. továrna na šicí stroje v Soběslavi. První se vyráběly stroje CB typu 7, Od 1936 typ CB 77. 1943- Výroba zastavena. Po válce výroba typu 77. Po 1948 následoval rozmach podniku. 1954- byl zaveden do výroby první československý šicí stroj s klikatým stehem typ 233.

 

V roce 1957 byl v Jindřichově Hradci státními a politickými orgány založen strojírenský provoz Lady Soběslav. Cílem bylo zprůmyslnění oblasti a pomoci výrobou dílů při zvyšující se výrobě šicích strojů. Bez základů a tradice, díky úsilí všech prvních zaměstnanců a zástupců podniku, podařilo se vyrábět kvalitní dílce. Provoz začínal s 18 pracovníky, potíží bylo nepočítaně. Vysoká fluktuace, nevyhovující pracovní podmínky, přesto se dařilo plnit navyšující se úkoly. Po deseti letech se splnil sen a došlo k výstavbě nového závodu. Kvalifikovaný kolektiv začíná vyrábět také nářadí. Jsou nové byty a s nimi noví pracovníci. Postupně závod patří mezi přední výrobce tlakových forem a přípravků v rámci GŘ Elitex Liberec.

 

Výroba se od roku 1959 neustále zvyšuje a modernizuje. Bylo vyrobeno 64 000 ks šicích strojů. Na trhu jsou nové modely L236 a 237. V roce 1961 je vyroben miliontý šicí stroj. Vyváží se do 50 zemí, v roce 1963 byl export splněn na 99,3 %. V tomto roce se dozvídáme, že vzhledem k nepříznivému vývoji ve světě je potřeba nevyrábět ploché šicí stroje, ale vyrábět pouze kufříkový stroj. Ušetřené kapacity budou využity pro novou výrobu a to kooperace se Západomoravskými strojírnami Třebíč v oboru maloprůměrových pletacích automatů.

 

V roce 1968 se montují pouze zdokonalené kufříkové šicí stroje L136 a 137 s automatem v počtu 72 997 kusů. Výroba pokračuje do konce roku 1973 a pak definitivně končí. Změnou dělby práce socialistických zemí se v Soběslavi a Jindřichově Hradci začínají vyrábět levé prohozní skříně skřipcového tkalcovského stavu STB2. Je to nejnáročnější skupina na výrobu s 600 díly a vyráběla se od roku 1972. Mění se výroba, dochází k rekvalifikaci na náročnější malosériovou výrobu.

 

Lada se k výrobě šicích strojů pokouší vracet po roce 1989, modely jsou vlastní konstrukce, moderní a kvalitní, nesou označení 601-608. Tíživá ekonomická situace, ztráta vývozu a narůstající zahraniční konkurence zapříčiňují opět ukončení a výroba je zavedena v Bělorusku, odkud jsou určitou dobu dodávány i náhradní díly. Náročná práce s převodem výroby a několikaletým úsilím našich pracovníků však neskončila úspěšně. Mám za to, že je potřebné vzpomenout poctivou práci všech dělníků a techniků značky Lada, která zůstává stále v podvědomí občanů.V roce 2006 byla továrna v Soběslavi znovu definitivně uzavřena  a značka prodána soukromému subjektu,  který stroje se značkou Lada opět nabízí v prodeji, ale výrobou už se zabývají jiné firmy v Asii. Jde tedy prakticky už jen o rozšíření nabídky v sortimentu šicích strojů.  

 

Pokud máte o informace, či zájem o doporučení stroje, tak nás neváhejte kontaktovat:   info@sici-centrum.cz. info@sici-centrum.cz.